BADANIA MAGNETYCZNO-PROSZKOWE MT
W badaniach magnetyczno-proszkowych wykorzystuje się zjawisko rozproszenia pola magnetycznego zachodzącego wokół nieciągłości umożliwiając tym samym wykrycie niezgodności powierzchniowych i podpowierzchniowych na badanym obiekcie. Materiały, które możemy badać metodą magnetyczno-proszkową muszą wykazywać właściwości ferromagnetyczne.
Laboratorium do badań wykorzystuje wysokiej klasy sprzęt takich firm jak MR Chemie i LIST-MAGNETIK GmbH
Laboratorium Badań Nieniszczących NAFTO posiada akredytację na normę PN EN ISO 17638:2017-01 i PN EN ISO 9934-1:2017-02 związane z badaniami magnetyczno-proszkowymi wydane przez Polskie Centrum Akredytacji
Badania magnetyczno proszkowe – zastosowanie
Badanie magnetyczno proszkowe znajduje swoje zastosowanie w badaniach nieniszczących elementów takich jak:
- odlewy;
- odkuwki;
- złącza spawane;
- konstrukcje stalowe;
- materiały po obróbce skrawaniem.
Badania magnetyczne spoin stosuje się w branżach takich jak lotnictwo, motoryzacja czy odlewnictwo – metoda sprawdza się wszędzie tam, gdzie materiał musi zostać poddamy procesowi zmiany kształtu. Badania magnetyczno proszkowe pomagają w wykryciu niebezpiecznych wad powierzchniowych i podpowierzchniowych: porowatości, zakuć czy przyklejeń.
Jak przebiega badanie magnetyczno proszkowe spoin?
Przebieg badania magnetyczno proszkowego spoin możemy podzielić na kilka etapów.
- Etap pierwszy: przygotowanie. Obejmuje dobór odpowiedniego sposobu magnesowania oraz parametrów dla danego materiału, a także odpowiednie przygotowanie badanej powierzchni. Przed przeprowadzeniem badania należy dokładnie oczyścić badany obiekt z tłuszczy, olejów, zgorzelin oraz innych zanieczyszczeń, jakie mogłyby zakłócić proces badania. Następnie dochodzi do namagnesowania badanego obiektu.
- Etap drugi: badanie. Osoba przeprowadzająca badanie dzięki zastosowaniu proszku lub zawiesiny z opiłkami oraz wykorzystaniu pola magnetycznego jest w stanie doprowadzić do wykrycia zmian w układzie i zlokalizowania wszelkich niedogodności.
- Etap trzeci: wyniki i wnioski. Odpowiednie metody pozwalają osobie przeprowadzającej badanie na skrupulatną rejestrację wyników oraz ich szczegółową interpretację. Badanie magnetyczno proszkowe spoin kończy raport, który składany jest w ręce Klienta.
Badania magnetyczne spoin – rodzaje stosowanych metod
Wyróżniamy dwie główne metody, jakie stosuje się w badaniach magnetycznych spoin.
- Metoda barwna. Do badania wykorzystuje się białą farbę podkładową oraz czarny proszek magnetyczny. Obserwacja przeprowadzana jest w świetle białym, o odpowiednio dużym natężeniu – tylko wtedy możliwe jest prawidłowe zebranie wyników i skonstruowanie rzetelnych wniosków z badania. Metodę barwną stosuje się najczęściej w przypadku powierzchni piaskowanych i gładkich; pozwala na wykrywanie pęknięć, wtrąceń oraz porów, a także innych powierzchniowych wad w metalach, tworzywach sztucznych oraz w kompozytach.
- Metoda fluorescencyjna. Polegająca na aplikacji penetrantu magnetycznego fluorescencyjnego na powierzchni materiału ferromagnetycznego, a także wzbudzeniu światłem UV badanego obszaru w celu wywołania zjawiska fluorescencji. Wykorzystywanie metody fluorescencyjnej pozwala na wykrycie pęknięć, spękań, wtrąceń, a także innych powierzchniowych wad w metalach oraz elementach spawanych i odlewniczych. Metoda wyróżnia się większą czułością od metody barwnej.
Badania magnetyczno proszkowe MT: zalety
- szybka metoda kontroli (wskazania natychmiastowo widoczne bezpośrednio na powierzchni próbki)
- wysoka skuteczność oraz czułość badania w stosunku do innych metod (np. penetracyjnej)
- mobilność (w przypadku korzystania z urządzeń zasilanych za pomocą akumulatora)
- uniwersalność w kontekście rozmiaru badanych obiektów o nieregularnych kształtach
Badania magnetyczne spoin: najczęstsze ograniczenia
- badanie wymaga specjalistycznej wiedzy (złe przyłożenie pola magnetycznego jest w stanie spowodować, że wada nie zostanie wykryta)
- metoda nie może być stosowana przez powłokę malarską
- większość badań wymaga stałego źródła energii elektrycznej
Badania magnetyczno proszkowe w NAFTO S.A.
Laboratorium Badań Nieniszczących NAFTO S.A. wykonuje badania magnetyczno proszkowe MT w oparciu o wieloletnią wiedzę oraz doświadczenie. Oferujemy szczegółowe badanie magnetyczno proszkowe spoin w naszym zakładzie bądź na terenie w siedzibie Klienta. Nasi specjaliści posiadają kwalifikacje potwierdzone certyfikatami, a także umiejętności praktyczne – pozwalają one na przeprowadzanie badań w zgodzie z normami i wymaganiami. Do badań wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, który gwarantuje bardzo dokładne, a przy tym spójne wyniki. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat współpracy z NAFTO S.A., zapraszamy do kontaktu.
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
Na jakim etapie stosuje się badania magnetyczno proszkowe?
Badania magnetyczno proszkowe przeważnie wykorzystywane są na etapie kontroli stanu materiałów mających zostać poddanym obróbce. Często służą również kontroli jakości uzyskanej po poszczególnych operacjach technologicznych jakim został poddany materiał. Oprócz tego, badania magnetyczno proszkowe stosuje się do oceny stanu technicznego i stopnia zużycia maszyn, urządzeń czy instalacji.
Jakie defekty wykrywają badania magnetyczno proszkowe MT?
Badania magnetyczno proszkowe MT umożliwiają wykrycie różnego rodzaju niezgodności. Do najczęstszych z nich należą między innymi pęknięcia, naderwania, zakucia czy wtrącenia niemetaliczne, a także inne niezgodności powierzchniowe, jakie mogą wystąpić w wyrobach przemysłowych na skutek operacji technologicznych.
Jaką skutecznością charakteryzują się badania magnetyczne spoin?
Skuteczność badań magnetycznych jest ściśle uzależniona od natężenia pola magnetycznego, różnić wynikających z przenikalności magnetycznej wady oraz materiału badanego, struktury jego powierzchni oraz wielkości cząstek zastosowanego proszku magnetycznego i jego koncentracji w zawiesinie. Warto wiedzieć, że na skuteczność badania wpływa również doświadczenie osoby, która je przeprowadza, a także rodzaj zastosowanego sprzętu.