BADANIA PENETRACYJNE
Badanie penetracyjne jest jedną z najstarszych metod badań nieniszczących. Badania tego typu stosowane są w budowie maszyn, zbiorników, rurociągów, okrętów, wymienników, kotłów.
Badania penetracyjne opierają się na zjawisku włoskowatości podczas wnikania penetrantu w nieciągłości wychodzące na powierzchnię oraz podczas „wyciągania” tej cieczy z nieciągłości przy pomocy silnie chłonnego środka zwanego wywoływaczem.
Laboratorium Badań Nieniszczących NAFTO posiada akredytacje na normy PN EN ISO 3452-1:2021-12 i PN EN ISO 3452-6:2009-04 związane z badaniami penetracyjnymi wydane przez Polskie Centrum Akredytacji.
Przebieg badania PT
Badanie opiera się na użyciu trzech odczynników: penetrantu, zmywacza oraz wywoływacza. Wykorzystywane w badaniu zjawisko ruchu cieczy, polegające na wnikaniu barwnego penetranta w głąb urządzeń i szczelin badanego materiału pozwala na wykrycie wad i niedociągnięć w badanym materiale. Po upływie określonego czasu, nadmiar penetrantu jest usuwany, następnie zaś po oczyszczeniu powierzchni nanoszony jest wywoływacz, który na zasadzie kontrastu pozwala wychwycić główne ogniwa defektów.
W skrócie, przebieg badania prezentuje się następująco:
- Oczyszczenie badanej powierzchni.
- Naniesienie penetrantu.
- Usunięcie penetrantu.
- Naniesienie wywoływacza.
- Przeprowadzenie oględzin.
- Zapis wyników.
- Oczyszczenie badanej powierzchni.
Jak można zauważyć, sam proces badania PT jest nieskomplikowany, jednak musi go poprzedzać odpowiednie przygotowanie materiału, jaki będzie podlegał kontroli. Badana powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona – pozbawiona rdzy, smarów, olejów i podobnych zabrudzeń – oraz wysuszona. Tylko wtedy możemy spodziewać się miarodajnych wyników z badania.
Badania penetracyjne spoin – główne techniki kontroli
Wyróżniamy trzy techniki badania PT, różniące się między sobą przede wszystkim rodzajem używanego penetrantu:
- barwną – polegającą na aplikacji płynu na czystą i suchą powierzchnię badanego materiału; zazwyczaj penetranty zabarwione są na czerwono, przez co wady są wysoce uwidocznione na białym tle;
- fluorescencyjną – metoda polegająca na użyciu świecących bądź fluorescujących pod odpowiednim oświetleniem UV penetrantów;
- barwno-fluorescencyjną – technika mieszana, w której stosuje się penetrant mający zdolność zarówno do barwienia, jak i fluorescencji podczas wykrywania defektów (wada jest widziana wizualnie, jak i pod światło UV).
Badania penetracyjne PT – zastosowanie
Badania penetracyjne PT pozwalają na kompleksowe wykrycie wad na powierzchni różnego rodzaju materiałów, wyrobów, a także spoin. Najczęściej jednak wykorzystuje się ją w stosunku do materiałów nieferromagnetycznych, takich jak stal bądź stopy aluminium. Dzięki metodzie penetracyjnej można wykryć wiele powierzchownych defektów i uszkodzeń, takich jak m.in.:
- pęknięcia;
- zawalcowania;
- rozwarstwienia;
- wżery korozyjne.
Badania penetracyjne stosuje się zarówno podczas produkcji danego elementu, jak i w trakcie jego eksploatacji. Umożliwiają one szybkie podjęcie działań w celu poprawy danego mankamentu oraz zminimalizowania ewentualnych strat, jakie mogłyby wyniknąć z użytkowania uszkodzonego obiektu.
Badania penetracyjne spoin: najważniejsze zalety
- wykonywane zarówno w warunkach laboratoryjnych, przemysłowych oraz terenowych
- wysoka uniwersalność w kwestii rodzajów, rozmiarów i kształtów badanych materiałów
- stosunkowo niskie koszty wynikające z zastosowania metody
- wysoka skuteczność wykrywania wad w krótkim czasie
- czułość nawet na niewielkie wady powierzchniowe
Badania penetracyjne spoin: najczęstsze ograniczenia
- wysokie wymagania w kontekście przygotowania powierzchni badanych materiałów
- wykrywalność wyłącznie mankamentów powierzchniowych
- trudność w badaniu porowatych powierzchni
Badania PT w Laboratorium Badań Nieniszczących NAFTO S.A.
Laboratorium Badań Nieniszczących NAFTO S.A. oferuje kompleksowe badania penetracyjne spoin. Nasz zespół doświadczonych ekspertów posiada niezbędne certyfikaty pozwalające na świadczenie najwyższej jakości usług. Do przeprowadzania badań PT wykorzystujemy wyłącznie renomowane środki oraz sprzęt, tym samym maksymalizując precyzyjność ostatecznie uzyskanych wyników. Mimo dość krótkiej obecności na rynku, zdążyliśmy zaskarbić zaufanie Klientów z Polski i innych krajów Unii Europejskiej. W celu uzyskania więcej informacji na temat badań PT realizowanych przez NAFTO S.A., zapraszamy do skontaktowania się z nami telefonicznie lub mailowo.
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czy badania PT wymagają szczególnego przygotowania?
Tak. Badania penetracyjne wymagają szczególnego przygotowania powierzchni oraz eksperckiej wiedzy na temat ich przebiegu – łatwo bowiem o popełnienie błędu, który zdyskwalifikowałby cały proces. Równie ważna jest temperatura; poniżej 10°C i powyżej 50°C wymaga się specjalnych odczynników oraz szczególnego przygotowania przedmiotu badania.
Jakie materiały można poddać badaniu PT?
Badaniu penetracyjnemu poddane mogą zostać materiały takie jak aluminium i stal, a także ceramika oraz odlewy – pod warunkiem, że nie wykazują silnej porowatości oraz są obojętne na działanie mediów badawczych.
Ile kosztują badania penetracyjne PT?
Koszt badania PT determinuje między innymi ilość oraz wielkość badanego obiektu. W NAFTO S.A. do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny; dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla Klienta – także jeżeli chodzi o szczegółową wycenę badania.